Spiekanie laserowe, zwane także selektywnym stapianiem laserowym (SLM), jest jednym z najbardziej zaawansowanych procesów wytwarzania przyrostowego i materiałooszczędnego. Technologia ta nazywana popularnie drukiem 3D stawia Scan Lab Spieki na czele innowacji w dziedzinie tworzenia wysokiej jakości odbudów protetycznych.
Spiekanie laserowe opiera się na stopniowym stapianiu cienkich warstw proszku metalicznego za pomocą wysoko skoncentrowanego promienia lasera. Każda warstwa jest precyzyjnie ukształtowana zgodnie z wcześniej zdefiniowanym projektem cyfrowym. Proces ten powtarza się warstwa po warstwie, aż do uzyskania pełnego kształtu uzupełnienia.
W porównaniu z tradycyjnymi technikami produkcji (frezowanie, odlewanie) stosowanymi do wytwarzania uzupełnień protetycznych, spiekanie laserowe stopu chrom-kobalt oferuje kilka wyraźnych zalet. Po pierwsze, umożliwia tworzenie bardzo skomplikowanych struktur i geometrii, które byłyby trudne do osiągnięcia tradycyjnymi metodami. Wszechstronność spiekania laserowego pozwala na produkcję skomplikowanych odbudów dentystycznych, w tym koron, wkładów koronowo-korzeniowych, mostów i innych konstrukcji o niestandardowych kształtach. Po drugie, spiekanie laserowe eliminuje potrzebę intensywnej pracy ręcznej i wielu etapów produkcji, znacznie skracając całkowity czas produkcji.
Laboratoria i technicy dentystyczni coraz chętniej wykorzystują technikę spiekania laserowego do wytwarzania precyzyjnie dopasowanych odbudów protetycznych z chrom-kobalu, zapewniając idealne dopasowanie do każdego pacjenta oraz doskonałą szczelność brzeżną co jest warunkiem długotrwałego powodzenia klinicznego.
Przez ostatnie lata technologia ta zyskała na popularności dzięki możliwości tworzenia niezwykle precyzyjnych, trwałych i biokompatybilnych produktów. Dzięki jej wykorzystaniu, Scan Lab Spieki może dostarczać korony, mosty, wkłady korono-korzeniowe oraz belki retencyjne o nieporównywalnej jakości.
Ponadto w laboratorium ScanLab Spieki proces spieku laserowego podbudów został tak zoptymalizowany aby zapewnić pacjentom krótszy czas terapii, eliminując niedogodności i dyskomfort związany z wydłużonym okresem oczekiwania.